source: twitter.com/nellyfurtado
Nelly Furtado with Tony Duncan in 2012. The two-time Grammy winner holds Duncan's 'Earth Warrior,' nominated for the NAMA Record of the Year.

Nelly Furtado, Tony Duncan, Rickey Medlocke, Radmilla Cody to Boost NAMA 2013

ICTMN Staff
5/8/13

On Friday, May 10, when the Native American Music Awards are handed out in some 35 categories, the cast of leading Native musicians will be joined on stage by pop star Nelly Furtado and Chinese singer Ayi Jihu, who was described by the BBC as "China's Madonna."

Rickey Medlocke, founder of Blackfoot and current guitarist for Lynyrd Skynyrd, and Grammy Award–winner Joanne Shenandoah will induct the late Russell Means into the Native American Music Awards Hall of Fame. Though primarily known as an actor and activist, Means released two discs that married his words to diverse styles of music. Means described the material on Electric Warrior (1993) and The Radical (1995) as "rap-ajo."

Acts scheduled to perform include Big River Cree, Buddy Big Mountain, Edmund Bull, Indian Elvis, Fawn Wood, CC Murdock, Jana, Joseph FireCrow, and Blackfoot. Grammy nominee Radmilla Cody, who is nominated for three NAMA awards, will sing solo, and also perform with Artist of the Year nominee Tony Duncan and his group Estun-Bah.

Furtado, who brought the hoop dancing skills of Tony Duncan to international prominence with her "Big Hoops" video, will receive the Living Legend Award. Duncan has become a regular presence on stage with Furtado, dancing to "Big Hoops" at high-profile performances that include MTV’s Video Music Awards, the Billboard Music Awards, The Tonight Show. Ayi Jihu will join fashion designer Angela DeMontigny and musician Terri-Lynn Williams-Davidson in presenting an award.

For the sixth consecutive year, the ceremony will take place at the Seneca Niagra Events Center. The event was initially scheduled for November 30, 2012, but when Superstorm Sandy demolished the house of NAMA president and founder Ellen Bello, it was rescheduled out of necessity. In a press release, Bello described NAMA 2013 as "better than ever" and a "testament to all who support Native American music."

The complete list of nominees in all categories is below. Voting is still open -- visit nativeamericanmusicawards.com/votenow.cfm to register your picks.

ARTIST OF THE YEAR
Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne) – Hostiles & Renegades
Jana Mashonee (Lumbee) – Stay With Me Baby
Joanne Shenandoah (Oneida) – Lifegivers
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior
Tony Redhouse (Navajo) – Release

BEST BLUES RECORDING
Compilation - Marc Brown & The Blues Crew
Dancing In The Rain – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
Sing It Louder – Cary Morin (Crow)
Songs Lived & Life Played - Murray Porter (Mohawk)
Soul Left Blind – Smokestack Lightning (Tohono O’odham)
Up From The Ashes – Mitch Walking Elk (Cheyenne/ Arapaho)

BEST COMPILATION RECORDING
A Tribute To Our Heros – Various Artists
Healing Winds – Various Artists
Native Circle Touch The Earth Festival – Various Artists
The Longest Walk: Reversing Diabetes –– Lorena Windfeather Navarez
The Meherrin-Chowanoke Project – Various Artists
Written In Blood – Various Artists

BEST COUNTRY RECORDING
Ali Fontaine - Ali Fontaine (Ojibway)
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Living For the Sunny Days - Jim Boyd (Colville)
Forever - C-Weed Band (Metis)
Still No Good The John Redcorn Experience – Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee)
The Foundation of Who I Am – Duster (Cowessess)

DEBUT ARTIST OF THE YEAR
Emmanuel Black Bear (Lakota) – Memories
Lena Recollet (Odawa/Ojibway/Pottawatami) - I Am Woman, Kwe
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Sinuupa (Inuit) – Culture Shock
Smoke/ RedHeadz (Yanktonai Sioux) - Smoke Native Amerikaz Most Wanted
Terry Strongheart (Cherokee) - Tears

DEBUT DUO OR GROUP OF YEAR
Big River Cree (Plains Cree) - The Old Way
Dawa (Hopi/Tohono O’odham) – A Joyful Defiant Tone
Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux) – Hear My Cry
Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree) – The Desire of Nations
Painted Raven (Cherokee/Choctaw) - Mirage
Polar Nation (Lenape/Cherokee) – Polar Nation

BEST FEMALE ARTIST
Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Fawn Wood (Cree) – Iskewewak: Songs of Indigenous Womanhood
Kelly Jackson (Lac du Flambeau) – Spirit of a Woman
Callie Benett (Navajo) – Glorify
Radmilla Cody (Dine’) – Shi Keyah – Songs For The People
Terri-Lynn (Haida Nation) – New Journeys

BEST FOLK/AMERICANA RECORDING
D.R.U.M. - Wind Spirit Drum (Mic Mac/Lenapa/Cherokee)
Michael Bucher - Michael Bucher (Cherokee)
One Shot - Josh Halverson (Mdewakanton Dakota)
Reach Within – Howard Lyons (Mohawk)
Spirit of a Woman - Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
The She Wolf - Jimmy Lee Young (Maya)

BEST FLUTE RECORDING
Bryson Meyers (Chippewa/Cree) - White Elk Music Sounds of Heavan & Earth
Douglas Blue Feather (Cherokee) – Flute Medicine
Joseph FireCrow (Northern Cheyenne) – Night Walk
Ryan Little Eagle Molina (Lakota) – Straight From The Heart
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa) – Earth Warrior

BEST GOSPEL/INSPIRATIONAL RECORDING
A’BA - Cheryl Bear (Dene/Nadleh Whut’em)
Glorify - Callie Benett (Navajo)
Rain Holy Spirit Rain - Yvonne St. Germaine (Cree)
Simple Things of Life - Stan Summers (Paiute/Miwok)
The Desire of Nations - Honey Dawn Karima and Cloudwalker (Creek/Cherokee/Cree)
On The Silent Night - Sayani (Cherokee)

GROUP OF THE YEAR
Big City Indians (Navajo) - Tuwa
Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate) - Just Living The Blues
Graywolf Blues Band (Yoeme Cherokee/Muskogee) - Dancing In The Rain
Nake Nula Waun (Rosebud Sioux) – The Definition
Pipestone (Ojibwe) – Tribute To The Old Timers
Tha Tribe (Various) – Warriors in the Mist

HISTORICAL / LINGUISTIC RECORDING –
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
Deers R Us - Deer Clan Singers (Tuscarora)
New Journeys - Terri-Lynn (Haida Nation)
Preserving The Heritage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Tali - SilverWolf: AdelaunegvWaya (Cherokee)

BEST INSTRUMENTAL RECORDING
Native Colors: Homeland Nation Soundtrack - Rickey Medlocke (Lakota/Choctaw)
North West Voyage - Metis Fiddler Quartet (Metis)
Open Your Heart – Mark ThunderWolf (Lakota/Eastern Band of Cherokee)
String Theory - Joseph Strider (Apache)
Tribal Fusion - Cal Silverfox (Apache)
Wind Dreamer – Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde)

BEST MALE ARTIST
Cheevers Toppah (Kiowa/Navajo) – True Melodies Harmonized Songs From The Heart of Native America
JJ Kent (Oglala Lakota) – Owayanka Wastelo
Jan Michael Looking Wolf (Grand Ronde) - Wind Dreamer
Jim Boyd (Colville) – Living For The Sunny Days
Terry Lee Whetstone (Cherokee) - Peace 2 Love
Wayne Silas Jr (Oneida) – True Round Dance Songs

BEST NEW AGE RECORDING
Among The Ancients - Rushingwind & Mucklow (Cahuilla)
Earth Songs - Douglas Blue Feather & Danny Voris (Cherokee)
Journey - Gvwi (Cherokee)
Medicine Crow & The Sandhill Band - Carroll Medicine Crow (Lenape/Cherokee) & Aki Red Bird
Release - Tony Redhouse (Navajo)
Walking From The Roots - Coyote Jump (Mescalero Apache)

BEST POP RECORDING
DEEP Soul Chants & Hollers - Mwalim DaPhunkeeProfessor (Mashpee Wampanoag)
Indian E - CC Murdock (Shoshone/Paiute)
Shawn Michael Perry & Only The Brave - Shawn Michael Perry (Salish/Myan)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)
Supernation - Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
The Art of Peace - Michael Jacobs (Cherokee)

BEST POW WOW RECORDING
The Old Way - Big River Cree (Plains Cree)
Drum Boy – Mistikwaskihk Napesis - Northern Cree (various)
Horse Dance – Mistation Simoowin - Cree Confederation (Cree)
Memories - Emmanuel Black Bear (Lakota)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)
Warriors in the Mist - Tha Tribe (Various)

BEST PRODUCER
Francois Couture – Yahndawa’
Gabriel Yaiva– Written In Blood
John Avila - Shawn Michael Perry & Only The Brave
Kelly Parker – The Old Way
Peter Blackwell - Homeland Nation Soundtrack
Stefan Galfas – Stay With Me Baby

BEST RAP/HIP HOP RECORDING
Alienated - Chase Manhattan (Muscogee Creek/Leech Lake Ojibwe)
B of Dakota South Records – B of Dakota South Records (Yankton Sioux)
Love Me Down – Ralphael Deas (Apache)
Smoke Native Amerikaz Most Wanted – Smoke/RedHeadz (Yanktonai Sioux)
The Definition - Nake Nula Waun (Rosebud Sioux)
Trouble - Tha Native (San Manuel)

RECORD OF THE YEAR
Earth Warrior - Tony Duncan (Apache Arikara, Hidatsa)
Lifegivers - Joanne Shenandoah (Oneida)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
Spirit of a Woman – Kelly Jackson (Lac du Flambeau)
Supernation – Vince Fontaine’s Indian City (Ojibway)
Tribute To The Old Timers - Pipestone (Ojibwe)

BEST ROCK RECORDING
A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Find My Way - Saving Damsels (Navajo & Hopi)
Just Living The Blues – Bluedog (Sisseton-Wahpeton Oyate)
Forty Years - Original Xit Ox Boyz (Yazzie/Navajo)
The Joint Effect - The Joint Effect (Muscogee/Seminole/Cherokee)
Wrong Side of Salvation - Arcane Belief

SONG/SINGLE OF THE YEAR
Every Rez! - Johnny Oberly (Eastern Shashone)
God Bless The Whole World - Michael Jacobs (Cherokee)
Hear My Cry - Frank Waln & Cody Blackbird (Rosebud Sioux)
Lac du Flambeau Reservation – Bobby Bullet (Lac du Flambeau)
Rez Bluez - Murray Porter (Mohawk)
Stay With Me Baby - Jana Mashonee (Lumbee)

SONGWRITER OF THE YEAR
Ali Fontaine (Ojibway) - Ali Fontaine
Cheryl Bear (Nadleh Whut’em) – A’BA
John McLeod (Cree) – Do It Anyway
Leon Skyhorse (Navajo) – Lost Tapes
Peter Sackaney (Constance Lake) - Where Love Belongs
Tash Terry & Elena Higgins (Navajo & Maori) – Grandmother Earth Grandfather Sky

BEST SPOKEN WORD RECORDING –
6 Directions – Janet Rogers (Mohawk)
Got Your Back - Janet Rogers and Alex Jacobs (Mohawk)
I Am Woman, Kwe – Lena Recollect (Odawa/Ojibway/Pottawatami)
I Know This Man - The Sampson Bros (Seneca)
Long Long Ago - The Story Tellers (Abenaki)
Preserving The Hertiage: Insights & Songs – Kevin Locke (Lakota/Anishinabe)

BEST TRADITIONAL RECORDING
Eastern Wind, Northern Lights - James Stephenson (Plains Cree)
Emotions - Randall Paskemin (Cree)
It’s A Love/Hate Thing - Dearly & Denny (Lakota Sioux/Menominee)
Shi Keyah – Songs For The People - Radmilla Cody (Dine’)
Tsionathonwisen - Akwesasne Women Singers (Mohawk)
Warfield Moose – Warfield Moose Jr (Lakota)

BEST SHORT FORM MUSIC VIDEO
A Tribute To Our Heros – CC Murdock
Do It Anyway - John McLeod (Cree)
Horses Thunder – Big City Indians
It’s About Time– Shane Yellowbird (Samson Cree)
Polar Nation - Polar Nation (Lenape/Cherokee)
Trouble - Tha Native (San Manuel)”

BEST LONG FORM MUSIC VIDEO
Desert Woman- Yolanda Martinez (Apache)
Frank Waln Common Man Nake Nula Waun - Randy Eriksen Films
Homeland Nation (Various) – Rickey Medlocke
Sacred Ground Extended – Michael Bucher (Cherokee)
The Making Of A Joyful Defiant Tone - Dawa (Hopi/Tohono O’odham)
Wicohan - Cody Blackbird (Cherokee)

BEST WAILA RECORDING
In Loving Memory – T.O. Combo (Tohonor O’odham)
Chapter Four – Juanios Boys & Familia (Tohono O’odham)
Lesson 1 – Mumsigo Tribe (Tohono O’odham)
Musicians In Harmony – Gertie & The T.O. Boyz (Tohono O’odham)
With All Our Love…Catherine Conde – Carl & Buddies (Tohono O’odham)

BEST WORLD MUSIC RECORDING
Celebrate - Kalan Wi (Salish)
Flying Down Thunder and Rise Ashen - One Nation (Algonquin)
Hostiles & Renegades - Gary Small & the Coyote Bros (Northern Cheyenne)
Tuwa - Big City Indians (Navajo)
Written in Blood –Casper Loma Dawa/Various
Yahndawa’ - Andree Levesque Sioui, Akienda Laine, Franceis Couture (Huron)

NATIVE HEART
Michael Longrider – Endless Time
John Two Flutes Fields - Creekside
Scott Tweedie – Opening Sound
Steven Graves – Matter of Time
Sybille Hummingbird - Serenity
Terry Frazier – The Awakening
 

You need to be logged in in order to post comments
Please use the log in option at the bottom of this page